Kulaté akvárium v praxi
Řekněme si, proč ve skutečnosti vhodné pro závojnatku není a na jaké účely a pro jaké ryby lze kulaté akvárium správně využít.
Proč ne závojnatka?
Nejprve si řekněme, že původní účel skleněného akvária byl pěstování hydrofilních rostlin. Kulatý tvar nedává rybě možnost přirozeného úkrytu a fyzicky a psychicky ji může vyčerpávat.
Je v podstatě velice nerozumné do malého kulatého akvária dávat závojnatku. I když závojnatky nejsou příliš aktivní plavci, jedná se o velké býložravé ryby, které produkují značné množství odpadu. Voda v malém kulatém akváriu rychle ztrácí kvalitu, ale protože je závojnatka relativně snášenlivá na horší kvalitu vody, chovatel si často uvědomí až po delší době, že je načase něco dělat a akvárium vyčistit. Vzhledem k tomu, že do těchto akvárií v podstatě ani nejde vložit filtr (nebo vypadá nevzhledně), většinou se akvárium obejde jen se vzduchovacím kamínkem nebo ani to ne.
-
Jaké je tedy využití pro kulaté akvárium?
Doporučujeme tedy kulatá akvária především pro suchou vazbu květin, které v nich vypadají velice pěkně a nevšedně.
Jako hezká dekorace se kulatá akvária osvědčila i pro chov kudlanek, pakobylek, strašilek nebo zlatohlávků.
Perfektní je pro vodní hyacint a jiné plovoucí rostliny, kdy se akvárium napustí jen do 1/2 tak, aby plocha hladiny byl co největší.
Zakrytím kulatého akvária získáte dokonalý „skleník“ pro masožravé rostliny a jiné rostliny vyžadující vysokou vlhkost.
-
Ale co když chci přeci jen rybičku?
Pokud už musí být v kulatém akváriu rybky, pak doporučujeme nějaké malé druhy živorodek, jako jsou gupky nebo živorodky Endlerovy, případně platy.
Vzhledem k tomu, že se do kulatých akvárií žádná akvarijní technika nedává, jsou nejlepší volbou rybky, které ji nepotřebují. Proto doporučujeme labyrintky. Jakýkoli čichavec může být ozdobou, páreček bojovnic pestrých může být pýchou malého akvária.
Jako absolutně nejvhodnější rybka je pro malá akvária jakýkoli rájovec. Rájovec jako ryba, která vedle sebe jen tak někoho nesnese, je velice odolná ryba tolerující i větší znečištění vody, bez nároků na kyslík obsažený ve vodě, díky svému labyrintu. Postavit kulaté akvárium jako kousek rýžoviště (domovinu asijských labyrintek), nebo napustit jen do 2/3 a hladinu doplnit vodním hyacintem nebo pisciemi, v jejíchž kořenech se budou ukrývat 2 - 3 rájovci, je naprosto funkčně i vzhledově ideálním řešením obsahu kulatého akvária.
Další výhodou jakou takto postavené akvárium skýtá je snadné čištění. Stačí dát plovoucí rostliny spolu s rybami (rájovec je pomalá ryba, dobře se chytá) do kyblíku a obsah akvária vylít a štěrk proprat. Akvárium se propláchne a vytře, vloží se čistý písek a napustí vodou. Voda se nechá do druhého dne odstát – rájovci budou mít jednodenní pobyt v kyblíku jen jako malou změnu. Druhý den vylijeme rájovce s trochou „staré vody“ do čistého akvária a vložíme plovoucí rostliny. Vylít do čistého akvária cca 1l „staré vody“ je jen dobře. Dostanou se tak do čistého prostředí původní mikroorganismy a nastartují tak „mikro“ život vašeho akvária a celý jeho polootevřený ekosystém.
Ryby v kyblíku nekrmíme a nakrmíme je až navečer po ubytování v čistém akváriu, ideálně plovoucím krmením, co nebude klesat ke dnu, třeba daphniemi.