Dáte nám souhlas s využíváním cookies, prosím?

Popel v krmivech pro psy, proč?

Víte proč se u krmiv uvádí mezi analytickými složkami popel? Proč se dává do krmiva popel? Nebo kde se tam vzal? Při nedávném rozhovoru s kolegou jsme zjistili, že řada majitelů psů neví, co znamená ve složení „popel“ a dokonce i někteří z prodejců krmiv mají v tomto dost nejasno.

 

Jako nejčastější odpověď slýcháme: „To já vím.... to se tak přimíchává kvůli dobrému trávení“. Tato odpověď mne natolik odzbrojila, že jsem musel napsat tento článek.

Popel – je nespalitelný odpad po spalování, směs minerálních látek.

Stanovení popela se provádí bezplamenným spálením vzorku v keramickém kelímku. Na začátku měření se zváží prázdný kelímek, a pak se do něj naváží požadované (přesné) množství vzorku. Vzorek se dokonale usuší při teplotě 103 °C 24 h. Následně se spálí v peci při teplotě 550 °C tak dlouho, dokud nemá popel světle šedou až bílou barvu – vymizí černé uhlíkové částice. Po dosáhnutí požadované barvy se kelímek se vzorkem krmiva nechá zchládnout na výchozí teplotu a opět se zváží. Z obou hmotností spočítáme obsah popele v testovaném krmivu.

Není se tedy čeho bát, nebo proč se  zlobit na výrobce. Popel či anorganická hmota v krmivu je tedy přirozeně se vyskytující složka krmiv a všech přírodnin. Jeho množství se odvíjí od skladby surovin, ze kterých se krmivo skládá. Přirozený obsah popelu v mase je cca 1-1,5 %. Rostlinné složky obsahují popelu více, což je dáno buněčnou strukturou.

Závěrem: Popel se do krmiv nepřidává, ale je přirozenou součástí všeho organického a patří mezi sledované analytické složky, jako dílčí rozbor, ze kterého se následně stanovují minerální látky a jednotlivé prvky. Obsah popela v krmivu je dílčím vodítkem při vyhodnocování kvality krmiv a ukazatelem minerálního obsahu v granulích.

Mgr. Erik Novák
0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.