Krmivo pro hlodavce a králíky, Perfecto
Krmivo pro hlodavce se rozlišuje podle jednotlivých hlodavců, kterým je určeno. Většina hlodavců má nároky na potravu podobné, nejvýznamější odlišnost ve výživě je však nutné udržet u činčil a osmáků.
Krmivo pro myši
Myši jsou všežravci. Komerční potrava pro hlodavce obsahuje v podstatě vše, co myš potřebuje (tj. živočišnou i rostlinnou složku). Lze krmit obilninami (oves, ječmen, proso, kukuřice), slunečnicí, ovesnými vločkami, tvrdým pečivem, granulemi pro kočky atd. Čas od času podáváme jako doplněk čerstvou zeleninu (mrkev, petržel, celer, salát, kedlubny, atd.), ovoce (jablka, hrušky), listy smetanky apod. Mnoho zeleného krmení však může způsobovat střevní potíže. Příliš tučnou potravu jako burské oříšky a slunečnicová semínka je třeba podávat s mírou. Myši průměrně sežerou jen deset gramů potravy na zvíře a den. Nezbytností je napáječka nebo mělká miska s vodou (při jejím použití však musíme počítat s možným převrácením nebo znečištěním).
Krmivo pro potkany
Potkani jsou všežravci, krmivo pro potkany musí tedy obsahovat rostlinou i živočišnou složku. Proto jsou směsi pro potkany odlišeny od krmiv pro ostatní hlodavce. Při krmení potkana směsí pro hlodavce je třeba čas od času (ideálně 2x týdně) přidat živočišnou bílkovinu, kousek masa, moučné červy, cvrčka, granuli pro psa. Při koupi krmiva pro potkany je třeba se seznámit se složením, jestli skutečně živočišné bílkoviny obsahuje. Pozor však na tuky. Potkan, který celý den leží v kleci, má tendenci k tloustnutí.
Krmivo pro křečky
Krmné směsi zrnin jsou ideání krmivo pro tohoto převážně bíložravce. V krmivu pro křečka nesmí být přebytek slunečnice nebo ořechů, obsahují hodně tuku a křečci mají pak tendence k obezitě. Slunečnice a ořechy jsou tedy jen pro spestření. Kromě zrnin je vhodné krmivo pro křečky doplnit i o zeleninu, ovoce, zelené krmivo a suché pečivo. Masitou složku krmiva pro křečky lze lehce opatřit přidáním moučných červů nebo cvrčka, stačí jen pro spestření. Ani úplná absence živočišné bílkoviny však křečkovi nečiní potíže. Není třeba udržovat misku krmiva pro křečky neustále plnou. Křečci si dělají zásoby a nějaké to krmivo mají vždy někde ukryto.
Krmivo pro močata
Krmivo pro morčata tvoří směsi zrnin a vloček. Tyto krmné směsi jsou ideální krmivo pro morčata, připraveny přesně tak, aby morčatům vyhovovala. Je to však jen část z jídelníčku, důležité je i seno. Seno je objemové krmivo pro morčata, které zajišťuje dostatečný objem krmiva a vlákniny pro správnou funkci zažívacího taktu. Morče krmeno výhradně směsí zrnin by mělo tentenci k tloustnutí. Seno pro morčata se částečně podílí na obrušování zubů. Přístup k senu by měla mít morčata po celý den. Krmivo pro morčata se dále doplňuje čerstvou trávou, ovocem, zeleninou a tvrdým pečivem. Morče si není schopno samo vytvářet vitamín C, je tedy třeba zajistit krmivo pro morčata s dostatečným (cca 25mg/den) obsahem vitamínu C. Vždy je třeba krmivo pro morčata doplnit i o čerstvou vodu. Ideální je použití napaječky, voda v misce se rychle znečistí a není možné ji udržovat stále pitnou.
Krmivo pro králíky
Krmivo pro králíky je buď ve formě granulí nebo zrnin. Granule jsou vyváženou kompletní stravou, některé obsahují i přídavek kokcidiostatik. Výhodou granulí pro králíky je, že známe přesně jejich složení a lépe tak kontrolujeme krmnou dávku. Krmné směsi zrní pro králíky jsou pestrou vysoce výživnou potravou. Je tedy třeba krmit s mírou, aby králík v malé kleci s omezeným pohybem netrpěl obezitou. Směsi zrnin jsou však pestré a velice oblíbené. Krmivo pro králíky ve formě zrnin je třeba doplnit senem, jako objemovým krmivem. Seno zajístí dostatečný objem vlákniny pro ideální funkci trávícího traktu. Krmení jen směsí zrnin ideální rozhodně není. Krmivo pro králíky lze doplnit i o čerstvou trávu, ovoce a zeleň. Vždy je však třeba dbát nato, aby měl králík dostatek hrubé vlákniny a samozřejmě přístup k pitné vodě. Králíci jsou přirození koprofágové, požírají tedy svůj trus. Tímto způsobem si zajišťují hlavně vitamín C a i další vitamíny a minerály.
Krmivo pro osmáky
Krmivo pro osmáky se značně odlišuje od ostatních hlodavců. Osmáci degu pochází z Chile v Jižní Americe, kde obývají suché a vegetačně chudé horské, stepní a pobřežní oblasti na severu a ve středu země. Z toho vyplývá, že trávící trakt osmáků je přizpůsoben stravě na živiny chudé. Dlouhá střeva, kterými jsou osmáci schopni trávit celulózu, jsou toho důkazem. Přestože jsou osmáci velice aktivní a rychlá zvířátka, krmivo nesmí bohaté být na živiny. Krmivo pro osmáky trvoří z velké části seno. Seno je základ krmiva pro osmáky, objemová složka, která dodá dostatek celulózy, díky níž mohou střevní anaerobní symbiotické bakterie žít a osmák si tak zachová své zdraví. Specifika krmiva pro osmáky respektují i výrobci krmiv. Jako krmivo pro osmáky rozhodně není vhodná jakákoliv směs zrnin pro hlodavce, ale vhodné je pouze pro ně speciálně určené krmivo, které by mělo být spíše doplňkem k senu. V malém množství lze přidávat i čerstvou trávu a zeleninu. Sladké ovoce vůbec ne nebo velmi zřídka jen malý kousek. I když jsou osmáci zvídaví a žraví (bude jim chutnat ledacos) je třeba mít pevnou vůli a doržovat správné zásady krmení osmáků. Podávání energeticky bohaté potravy osmákům způsobuje obezitu, zažívací potíže a zkracuje život.
Krmivo pro činčily
Výživa činčil je podobná jako u osmáků, je však ještě trochu více střídmější. V krmivu pro činčily by se zrniny měly vyskytovat v minimálním množství, spíše se používají jako doplněk. Hlavním objemovým krmivem je seno. Jako výživný doplněk k senu se používají granule pro činčinly, které mají jiné složení než granule pro králíky a jsou doplněny ovesnými vločkami a trochou zrní. Při ochočování jsou velice dobrým pomocníkem pamlsky. Je třeba používat malé kousky, aby činčila nedostala sladkých pamlsků příliš. Sladké ovoce, sušené ovoce a ostatní na energii bohaté pochutiny je nutné používat v malých množstvích, jen jako pamlsky.